Hur ska jag göra för att barnanpassa min verksamhet eller aktivitet?

Företag och föreningar som söker samarbete

Här listas några företag och föreningar som söker samarbete kring familjeturism i Bergslagen för att barnfamiljer enkelt ska hitta aktiviteter i Bergslagen på Internet.

Företag kan använda föreningarna som resurs när du/ni ska skapa paket för turistande barnfamiljer och föreningar kan bidra med kunskap och samtidigt tjäna en slant.

Läs mer: Företag och...

Om resegarantilagen

Att paketera sin produkt, boende eller aktivitet kan vara ett sätt att underlätta för kunden att handla. Paketerade produkter leder till större försäljning men det innebär också att man som producent tvingas ställa resegaranti. Här kan du läsa mer om detta.


Läs mer: Om resegarantilagen

Barnanpassa din verksamhet

Barn som ritar när pappa handlar 

Genom några enkla medel kan du höja familjevänligheten på din anläggning/attraktion/sevärdhet. Här följer några enkla tips om hur ni kan barnanpassa er anläggning/aktivitet så att sommaren blir friktionsfri och minnesvärd för barnfamiljer. 

Läs mer: Barnanpassa din...

Stöd för produktutveckling

Om du vill produktutveckla mot barnfamiljer kan du te.x. söka stöd hos dessa:

 

Läs mer: Stöd för...

Inspiration och exempel

Här hittar du inspiration och exempel på hur andra har gjort.

Läs mer: Inspiration och...

Exempel på säljbara barn- och familjeaktiviteter i Bergslagen

Detta är ett diskussionsresultat från Bergslagsträffen på hösten 2008. Säljbara barn- och familjeaktiviteter i Bergslagen var frågan och ett trettiotal företag från Bergslagen deltog med sina idéer och synpunkter.

Läs mer: Exempel på...

klart.se

Annonsera här!

Visste du att...

Om resegarantilagen

Att paketera sin produkt, boende eller aktivitet kan vara ett sätt att underlätta för kunden att handla. Paketerade produkter leder till större försäljning men det innebär också att man som producent tvingas ställa resegaranti. Här kan du läsa mer om detta.


Läs mer...

Dela med dina vänner

Facebook MySpace Twitter Linkedin RSS Feed